Home
Athletes
Videos
Photos
News
About
NXN
Home
Athletes
Videos
Photos
News
About
NXN
MENU
Home
Athletes
Videos
Photos
News
About
NXN
NIN
NON
NSAF
Northwest
Heartland
Midwest
Southwest
South
Southeast
Northeast
New York
Upload a Photo
Upload a Video
Add a News article
Write a Blog
Add a Comment
Blog Feed
News Feed
Video Feed
All Feeds
Nike Elite - The Official home of the Nike Elite Program
Oregon, United States
Report
Block
99 Followers
Home
Photos
News
Videos
Athletes
About
Media
Alek Parsons
Photos (
5
)
View
Videos (
6
)
View
News (
6
)
View
Blogs (
0
)
View
Group media
Videos
Upload Video
Athlete RSS Feed
Watch By Meet
Choose...
2023 - ArcadiaInvitational.org - Arcadia Invitational (7)
2023 - Asics Clovis Cross Country Invitational (1)
2023 - California CIF SS Masters - Southern Section (1)
2023 - California Track and Field Winter Outdoor Championships (1)
2023 - Florida FHSAA Cross Country State Championships (1)
2023 - Meet of Champions Distance Classic at Azusa Pacific University (1)
2023 - Millrose Games (1)
2023 - NACAC Under 23 Track and Field Championships (1)
2023 - New World Fall Spectacular (1)
2023 - Nike Chandler Rotary Invitational (1)
2023 - Nike Indoor Nationals (19)
2023 - Nike Jesuit Twilight Relays (2)
2023 - Nike Outdoor Nationals (49)
2023 - Oregon Relays presented by AthleticNET - OregonRelays.com (3)
2023 - Pan American U20 Athletics Championships (1)
2023 - Rose City Championship Invitational (1)
2023 - U.S. Olympic Team Trials - Track & Field (7)
2023 - USATF National Junior Olympic Track and Field Championships (5)
2023 - USATF U20 Outdoor Championships (10)
2023 - Woodbridge Cross Country Classic presented by ASICS (3)
2022 - Florida FHSAA Cross Country State Championships (1)
2022 - NikeCrossNationals.com - Nike Cross Nationals Official Site - NXN (2)
2019 - Eugene Diamond League - Nike Prefontaine Classic (5)
2017 - Eugene Diamond League - Nike Prefontaine Classic (4)
2016 - Eugene Diamond League - Nike Prefontaine Classic (5)
2016 - U.S. Olympic Team Trials - Track & Field (1)
2012 - U.S. Olympic Team Trials - Track & Field (9)
2011 - AAU Junior Olympic Games (1)
2011 - Bowerman Athletic Club 5K (3)
2011 - USATF National Junior Olympic Track and Field Championships (1)
Folders
2014 / 2015 - (2 videos)
2015 / 2016 - (4 videos)
All Videos
Search
Boys Varsity Elite 5k XC - Bob Firman Invitational 2015
Published by
Bob Firman Invitational
Sep 27th 2015, 5:30am
Comments
This is a 15 second
+PLUS
preview, subscribe for full access at
plus.runnerspace.com
Bob Firman Invitational
- Sep 26, 2015
Eagle Island State Park, 4000 W. Hatchery Rd., Boise, ID, US, 83616
Mens 5k Elite XC
Bib#
Name
Yr
School
Time
Pace
Pts
1
Parsons, Alek
12
Ogden
15:16.7
1
2
Handley, William
12
Timpanogos
15:17.3
2
3
Dodds, Spencer
12
Great Oak
15:19.5
3
4
Todd, Camren
11
Davis
15:26.1
4
5
Janke, Justin
12
North Central
15:27.2
5
6
Henry, Chris
12
Laramie
15:36.4
6
7
Benson, Joe
11
Timpanogos
15:41.1
7
8
Vail, Walter
12
Crater
15:41.2
8
9
Arnell, Connor
12
Lehi
15:43.8
9
10
Raff, Ryan
10
Lehi
15:47.8
10
11
Blanchard, Colter
12
Davis
15:48.4
11
12
Stewart, Austin
12
Shelley
15:48.9
13
Spencer, Cole
12
Great Oak
15:49.4
12
14
Monroe, Andy
10
Crater
15:50.3
13
15
Wilkes, Jamison
12
Lone Peak
15:52.7
14
16
Comeaux, Ethan
11
Redondo Union
15:53.1
15
17
Cortes, Isaac
12
Great Oak
15:54.1
16
18
Field, Ethan
12
Sky View
15:54.6
19
Haynes, Adam
12
Bingham
15:56.5
20
Schroeder, Graeme
12
Tahoma
15:56.8
17
21
Pixler, Nathan
12
Eastlake
15:57.2
18
22
Heaps, Thomas
11
Lehi
16:03.2
19
23
Feeny, Travis
11
Ogden
16:03.4
20
24
Henderson, Shane
10
Star Valley
16:04.5
21
25
Collins, Riley
11
Bozeman
16:07.1
22
26
Jensen, Adam
12
Lone Peak
16:07.4
23
27
Tripp, Derek
10
Crater
16:10.5
24
28
Rimann, Colton
12
Davis
16:10.5
25
29
Ward, Matt
11
Davis
16:13.0
26
30
Barton, Garrett
11
Ogden
16:13.3
27
31
Fitzpatrick, Keegan
12
Tahoma
16:14.3
28
32
Prettypaint, Gab
12
Timpanogos
16:15.8
29
33
Yearian, Jack
12
Bellarmine Prep
16:16.4
30
34
Kindl, Zak
11
Lewis and Clark
16:16.7
31
35
Benson, Brennan
10
Timpanogos
16:17.2
32
36
Haroldsen, Coen
11
Bonneville
16:17.3
37
Jacobs, Matt
12
Park City
16:17.9
38
Hinckley, Austin
11
Lehi
16:18.4
33
39
Benson, Cameron
12
Timpanogos
16:19.8
34
40
Shields, Brandon
12
Great Oak
16:20.3
35
41
Berlin, Ben
10
Timpanogos
16:21.6
36
42
Davis, Jacob
12
Capital
16:21.8
37
43
Pendleton, Nate
10
Eastlake
16:22.5
38
44
Equall, Chase
11
Bozeman
16:24.1
39
45
Carvajal, Carlos
10
Great Oak
16:24.9
40
46
Besst, Dawson
10
Tahoma
16:24.9
41
47
Freckleton, Seth
11
Lone Peak
16:25.8
42
48
Williamson, Frasier
11
Davis
16:26.9
43
49
Rudnicki, Andrew
11
Palmer Ridge
16:27.3
44
50
Hinckley, Michael
11
Lehi
16:29.4
45
51
MacKay, Logan
12
Davis
16:29.9
46
52
Ericksen, Zachary
11
Lone Peak
16:31.4
47
53
Meadows, Jeremy
11
Palmer Ridge
16:32.5
48
54
Hartshorn, Justin
10
Lone Peak
16:32.6
49
55
Armstrong, Caleb
9
Pocatello
16:32.7
50
56
Wilkes, Porter
12
Vallivue
16:32.9
57
Groner, Vincent
11
Vallivue
16:33.0
58
Brill, Jackson
12
Boise
16:35.4
51
59
Walk, Mason
12
Uintah
16:35.9
60
Christner, Jacob
11
North Central
16:37.8
52
61
Russell, Nicholas
9
Bishop Kelly
16:37.9
53
62
Hamilton, Duncan
10
Bozeman
16:38.9
54
63
Bryant, Adamson
12
Eastlake
16:39.0
55
64
Nimmer, Elijah
12
Timpanogos
16:39.2
56
65
Lester, Andrew
11
Palmer Ridge
16:39.2
57
66
Fischer, Spencer
10
Bellarmine Prep
16:39.4
58
67
Ostrander, Luke
11
Bellarmine Prep
16:41.2
59
68
Sjoberg, Sam
12
North Central
16:41.7
60
69
Fountain, Solomon
11
Great Oak
16:42.0
61
70
Jacobs, Alec
12
Park City
16:42.3
71
Allen, Caleb
12
Bozeman
16:42.7
62
72
ZAVALA, ANDREW
12
Redondo Union
16:43.1
63
73
Portillo, Preston
11
Rock Springs
16:44.0
64
74
Evans, Craik
10
Lone Peak
16:44.4
65
75
Knight, Hank
11
North Central
16:44.7
66
76
Ferguson, Bryce
12
Davis
16:45.9
67
77
Marshall, Nate
12
Boise
16:49.0
68
78
Jones, Max
11
Ogden
16:50.0
69
79
McInroy, Liam
10
Laramie
16:50.7
70
80
Clark, Orrin
11
Bozeman
16:52.5
71
81
Meek, Gabriel
12
North Central
16:52.9
72
82
Jones, Mica
12
North Central
16:54.1
73
83
Kallgren, Wesley
10
Star Valley
16:55.0
74
84
Morgan, Jacob
12
Laramie
16:55.4
75
85
Robbins, Ethan
12
Skyline
16:55.5
76
86
Wetzel, Asefa
9
Star Valley
16:56.3
77
87
FOX, HARRISON
12
Redondo Union
16:57.2
78
88
Garcia, Michael
12
Great Oak
16:58.2
79
89
Morrison, Collin
11
Lehi
16:58.5
80
90
Steiner, Albert
10
Laramie
16:59.0
81
91
Armstrong, Caden
11
Pocatello
16:59.2
82
92
Henry, Philip
10
Laramie
16:59.3
83
93
Fritz, Josh
11
Boise
16:59.7
84
94
Dockins, Aaron
12
Uintah
17:00.3
95
Egberg, Colton
11
Tahoma
17:00.6
85
96
Houser, Tristan
12
Tahoma
17:01.3
86
97
Wheeler, Marshall
12
Victory Charter
17:01.7
98
Armstrong, Chresten
12
Pocatello
17:03.0
87
99
Ericksen, Josh
10
Lone Peak
17:03.9
88
100
Niederwerfer, Josiah
12
Hermiston
17:04.5
89
101
Gennarelli, Nick
12
Tahoma
17:05.1
90
102
Detillion, Thomas
12
Lewis and Clark
17:05.3
91
103
Olsen, Erik
10
Crater
17:05.4
92
104
Russell, Jacob
11
Bishop Kelly
17:06.4
93
105
Miller, Ben
11
North Central
17:08.0
94
106
Armstrong, Malachi
11
Pocatello
17:09.5
95
107
Walters, Devon
11
Tahoma
17:09.9
96
108
Graham, Christian
12
Uintah
17:10.3
109
Warren, Christian
10
Ogden
17:10.4
97
110
Jones, Parker
10
Rock Springs
17:10.8
98
111
Tostenson, Jantz
9
Crater
17:11.9
99
112
Kopczynski, Quinn
12
Lewis and Clark
17:12.1
100
113
Matson, Ryan
10
Palmer Ridge
17:13.9
101
114
Rome, Donell
12
Hermiston
17:15.9
102
115
Earl, Hayden
12
Hermiston
17:17.7
103
116
Cervantes, Marcos
12
Bishop Kelly
17:18.0
104
117
Castellanos, Angel
12
Hermiston
17:18.1
105
118
Mullener, Joe
12
Capital
17:19.5
106
119
Kirk, Graf
11
Boise
17:21.4
107
120
Swaim, Spencer
10
Lewis and Clark
17:21.4
108
121
Sanchez, Isaac
10
Hermiston
17:22.9
109
122
Espinoza, James
11
Palmer Ridge
17:23.3
110
123
Cox, Liam
12
Palmer Ridge
17:26.0
111
124
Kauffman, Christopher
Lehi
17:26.3
112
125
Rucinski, Colin
12
Laramie
17:26.8
113
126
Davis, Joshua
10
Lewis and Clark
17:28.5
114
127
Peck, Wyatt
10
Star Valley
17:30.9
115
128
Shipley, Tanner
12
Crater
17:36.2
116
129
Hamilton, Ross
12
Lewis and Clark
17:38.5
117
130
Humberger, Dylan
10
Bozeman
17:38.5
118
131
Johnson, Adrian
11
Laramie
17:39.2
119
132
Mills, Ty
12
Kuna
17:39.9
133
DenHartog, Drake
11
Capital
17:40.2
120
134
Grindle, Nathan
12
Uintah
17:40.6
135
MORLEY, LOGAN
12
Bigfork
17:42.3
136
Falkner, Cade
11
Eastlake
17:43.2
121
137
Nay, Kieran
Palmer Ridge
17:44.1
122
138
Keller, Ben
10
Ogden
17:45.7
123
139
Ihling, Matt
10
Capital
17:47.5
124
140
ELIAS, NICK
12
Redondo Union
17:48.3
125
141
Depoyster, Joe
12
Rock Springs
17:48.6
126
142
Patel, Deven
10
Bellarmine Prep
17:50.4
127
143
Adler, Brian
10
Redondo Union
17:50.9
128
144
Warren, Harrison
12
Lewis and Clark
17:51.8
129
145
Clark, Trevor
10
Star Valley
17:52.3
130
146
Gonzales, Jacob
12
Skyline
17:55.0
131
147
Brown, Samuel
11
Skyline
17:55.3
132
148
Hahn, Tanner
11
Capital
17:55.7
133
149
Fritz, Graydon
12
Hermiston
17:55.8
134
150
Tait, Benjamin
9
Redondo Union
17:58.9
135
151
Suver, Danny
12
Eastlake
17:59.1
136
152
Juedeman, Brandon
12
Ogden
18:00.7
137
153
Murphy, Theo
12
Capital
18:01.6
138
154
Kosche, Reuben
10
Boise
18:03.1
139
155
Hobbs, Skyler
11
Skyline
18:03.6
140
156
Edwards, Nathan
11
Crater
18:03.8
141
157
Brown, Noah
11
Boise
18:05.7
142
158
Shea, Cooper
10
Boise
18:06.4
143
159
James, Will
9
Bellarmine Prep
18:07.8
144
160
Gonzalez, Jared
10
Skyline
18:07.9
145
161
Nielsen, Parker
11
Pocatello
18:09.2
146
162
Smith, Kade
12
Star Valley
18:09.4
147
163
Marble, Zach
12
Tooele
18:10.3
148
164
Clement, Harrison
12
Bishop Kelly
18:12.7
149
165
Keller, Jacob
11
Eastlake
18:16.1
150
166
Sherman, Ben
9
Bellarmine Prep
18:22.0
151
167
Turner, Connor
11
Star Valley
18:26.0
152
168
Oie, Josh
9
Bellarmine Prep
18:26.8
153
169
Callister, Ryan
10
Tooele
18:30.2
154
170
Dayton, Braden
10
Capital
18:34.6
155
171
Butterfield, Call
12
Rock Springs
18:37.4
156
172
Seavert, Trysten
10
Hermiston
18:44.0
157
173
Kreslin, Sam
11
Bishop Kelly
18:47.4
158
174
Mitchell, Kendrick
12
Eastlake
18:58.3
159
175
Monson, Caleb
12
Skyline
19:08.0
160
176
Roberts, Jason
11
Tooele
19:08.4
161
177
Lamey, Luke
11
Bishop Kelly
19:11.8
162
178
Goich, Clay
12
Rock Springs
19:20.9
163
179
Pachner, Jack
10
Bishop Kelly
19:30.4
164
180
Hammer, Jeff
10
Skyline
19:33.8
165
181
Hahne, Tanner
10
Tooele
19:38.8
166
182
Olson, Bryce
9
Bozeman
19:43.2
167
183
Larsen, Matthew
12
Tooele
21:47.8
168
« Videos attached to Meet: »
Boys 9th Grade 5k XC - Bob Firman Invitational 2015
Boys D1 Varsity 5k XC - Bob Firman Invitational 2015
Boys D2 Varsity 5k XC - Bob Firman Invitational 2015
Boys JV 1 5k XC - Bob Firman Invitational 2015
Boys JV 2 5k XC - Bob Firman Invitational 2015
Boys Varsity Elite 5k XC - Bob Firman Invitational 2015
Courtney Wayment 1st Place Girls Elite - Bob Firman Invitational
Girls 9th Grade 5k XC - Bob Firman Invitational 2015
Girls D1 Varsity 5k XC - Bob Firman Invitational 2015
Girls D2 Varsity 5k XC - Bob Firman Invitational 2015
Girls JV 1 5k XC - Bob Firman Invitational 2015
Girls JV 2 5k XC - Bob Firman Invitational 2015
Girls Varsity Elite 5k XC - Bob Firman Invitational 2015
Click here
for full results.
Hashtags
#bob-firman
More videos
Distance Camp Sizzler Highlight - Nike Elite Camp 2015
0 shares:
Bob Firman Invitational
,
Bellarmine Preparatory School Track & Field and Cross Country - Tacoma, Washington
,
Bigfork High School Track & Field and Cross Country - Bigfork, Montana
,
Bingham High School Track and Field and Cross Country - South Jordan, Utah
view all
0
likes:
0
comment(s)
History for Nike Elite - The Official home of the Nike Elite Program
Year
Videos
News
Photos
Blogs
2024
5
436
2023
157
41
297
2022
3
2019
79
2
441
2018
52
1
317
2017
90
2
327
2016
82
295
2015
74
2
512
2014
63
2
402
2013
20
115
2012
83
15
434
2011
102
4
688
2010
3
5
182
Show 10 more
Hashtags
#bob-firman
18
17
16
15
14
13
Copyright © 2023 National Scholastic Athletics Foundation
Powered by
RunnerSpace