Home
Athletes
Videos
Photos
News
About
NXN
Home
Athletes
Videos
Photos
News
About
NXN
MENU
Home
Athletes
Videos
Photos
News
About
NXN
NIN
NON
NSAF
Northwest
Heartland
Midwest
Southwest
South
Southeast
Northeast
New York
Upload a Photo
Upload a Video
Add a News article
Write a Blog
Add a Comment
Blog Feed
News Feed
Video Feed
All Feeds
Nike Elite - The Official home of the Nike Elite Program
Oregon, United States
Report
Block
99 Followers
Home
Photos
News
Videos
Athletes
About
Media
Tanner Anderson
Photos (
3
)
View
Videos (
27
)
View
News (
29
)
View
Blogs (
0
)
View
Group media
Videos
Upload Video
Athlete RSS Feed
Watch By Meet
Choose...
2023 - ArcadiaInvitational.org - Arcadia Invitational (7)
2023 - Asics Clovis Cross Country Invitational (1)
2023 - California CIF SS Masters - Southern Section (1)
2023 - California Track and Field Winter Outdoor Championships (1)
2023 - Florida FHSAA Cross Country State Championships (1)
2023 - Meet of Champions Distance Classic at Azusa Pacific University (1)
2023 - Millrose Games (1)
2023 - NACAC Under 23 Track and Field Championships (1)
2023 - New World Fall Spectacular (1)
2023 - Nike Chandler Rotary Invitational (1)
2023 - Nike Indoor Nationals (19)
2023 - Nike Jesuit Twilight Relays (2)
2023 - Nike Outdoor Nationals (49)
2023 - Oregon Relays presented by AthleticNET - OregonRelays.com (3)
2023 - Pan American U20 Athletics Championships (1)
2023 - Rose City Championship Invitational (1)
2023 - U.S. Olympic Team Trials - Track & Field (7)
2023 - USATF National Junior Olympic Track and Field Championships (5)
2023 - USATF U20 Outdoor Championships (10)
2023 - Woodbridge Cross Country Classic presented by ASICS (3)
2022 - Florida FHSAA Cross Country State Championships (1)
2022 - NikeCrossNationals.com - Nike Cross Nationals Official Site - NXN (2)
2019 - Eugene Diamond League - Nike Prefontaine Classic (5)
2017 - Eugene Diamond League - Nike Prefontaine Classic (4)
2016 - Eugene Diamond League - Nike Prefontaine Classic (5)
2016 - U.S. Olympic Team Trials - Track & Field (1)
2012 - U.S. Olympic Team Trials - Track & Field (9)
2011 - AAU Junior Olympic Games (1)
2011 - Bowerman Athletic Club 5K (3)
2011 - USATF National Junior Olympic Track and Field Championships (1)
Folders
2011 / 2012 - (3 videos)
2012 / 2013 - (6 videos)
2013 / 2014 - (4 videos)
2014 / 2015 - (14 videos)
All Videos
Search
Tanner Anderson won the 2014 WA 3A race with a CR 14:32 - DyeStat
Published by
DyeStat.com
Nov 9th 2014, 2:40am
Comments
Washington WIAA Cross Country State Championships
- Nov 8, 2014
Sun Willows Golf Course, 2035 North 20th Avenue, Pasco, WA, US, 99301
Mens 5k 3A
Bib#
Name
Yr
School
Time
Pace
Pts
1
Anderson, Tanner
12
North Central
14:21.68
1
2
Dressel, John
12
Mt Spokane
14:36.65
3
Snyder, Andrew
12
Kamiakin
15:03.00
2
4
Rodeheffer, John
12
Oak Harbor
15:05.39
5
Haller, Miler
12
Edmonds-Woodway
15:13.44
3
6
Reischling, Andy
12
Seattle Prep
15:26.07
7
Vandine, Andrew
12
North Central
15:27.00
4
8
Beamer, Nathan
11
Arlington
15:27.64
5
9
Smith, Stuart
12
Nathan Hale
15:28.21
6
10
Dressel, Hayden
10
Mt Spokane
15:29.75
11
Hogan, Peter
11
Bishop Blanchet
15:33.99
7
12
Janke, Justin
11
North Central
15:34.43
8
13
Lafferty, Jonathan
12
Kamiakin
15:34.72
9
14
Fishburn, Phillip
11
Kamiakin
15:35.54
10
15
Sjoberg, Sam
11
North Central
15:38.70
11
16
Blankenship, Austin
12
Columbia River
15:41.86
12
17
Lesko, Dylan
12
Mercer Island
15:44.35
13
18
McDermott, Patrick
12
Ingraham
15:47.98
14
19
Aguilera, Roberto
11
Ferndale
15:48.15
20
Gutierrez, Braxton
10
Kamiakin
15:49.29
15
21
Beauchamp, Luke
11
Interlake
15:49.85
16
22
Christner, Jacob
10
North Central
15:53.59
17
23
McDermott, Kirby
12
Ingraham
15:54.67
18
24
Siegel, Matt
12
Eastside Catholi
15:58.57
25
Psyhogeos, Thomas
12
Seattle Prep
15:59.30
26
Rotter, Christian
11
Auburn Mountainv
16:02.46
27
Brooks, Ben
12
Kamiakin
16:03.97
19
28
Christianson, Andrew
12
Shorewood
16:04.04
29
Allegre, Peter
11
North Thurston
16:04.37
30
Oden, William
11
Interlake
16:05.08
20
31
Carlson, Keith
12
Bainbridge
16:05.17
32
Roux, Malcolm
12
Roosevelt
16:05.92
33
Smith, Aaron
12
Bellevue
16:07.66
34
Mwaura, James
9
Lincoln
16:09.31
35
Konugres, James
10
Ballard
16:09.97
21
36
Arnold, Garren
11
Glacier Peak
16:11.27
22
37
Carroll, Cameron
11
Central Kitsap
16:12.27
23
38
Lauer, Dominic
11
Peninsula
16:13.27
24
39
Buck, Owen
11
Ballard
16:15.27
25
40
Brinkman, Corey
11
Auburn Riverside
16:17.31
41
Frame, Brock
11
Bonney Lake
16:18.13
26
42
Knight, Hank
10
North Central
16:19.06
27
43
Laird, William
10
Garfield
16:19.97
44
Kosinski, Nick
12
Bishop Blanchet
16:20.43
28
45
Meek, Gabriel
11
North Central
16:21.64
29
46
Lane, Arthur
12
Bishop Blanchet
16:21.89
30
47
Johnson, Thomas
10
North Thurston
16:22.36
48
Powell, Jack
12
Lakeside
16:23.34
49
Anderson, Aidan
11
Central Kitsap
16:24.72
31
50
Gordon, Jason
11
Central Kitsap
16:25.59
32
51
Lopez, Louis
12
Lakes
16:27.32
52
Cirlincione, Dario
11
Hazen
16:27.89
33
53
Donlea, Leo
10
Ingraham
16:28.31
34
54
Franco, Jonah
9
Kamiakin
16:28.64
35
55
Ibrahim, Amir
12
Franklin
16:29.02
56
Barene, Michael
11
Arlington
16:29.16
36
57
Rodgers, Joseph
11
Interlake
16:30.51
37
58
Demoz, Abel
10
Nathan Hale
16:31.65
38
59
Garcia, Jason
12
O'Dea
16:32.06
60
Edgecomb, Joe
12
Lakes
16:32.36
61
Mohammed, Bona
11
Nathan Hale
16:33.41
39
62
Vandenbosch, Benjamin
11
Mercer Island
16:34.11
40
63
Taylor, Matthew
11
Arlington
16:36.61
41
64
Okeson, Grady
11
Edmonds-Woodway
16:37.31
42
65
O'Leary, Ciaran
12
Bishop Blanchet
16:38.26
43
66
Tate, Dax
12
Auburn Riverside
16:40.94
67
McCloughan, Sam
10
Edmonds-Woodway
16:42.27
44
68
Nehnevaj, Daniel
12
Columbia River
16:43.13
45
69
Cushman, Zachary
11
Arlington
16:43.50
46
70
Larkin, Teddy
12
Mercer Island
16:43.56
47
71
Schwieterman, Christia
11
Central Kitsap
16:44.58
48
72
Hamel, Eric
11
Enumclaw
16:45.06
73
Crumpler, Travis
11
Kamiakin
16:46.17
49
74
Lee, Hanson
12
Ballard
16:46.41
50
75
Andrews, Pieter
11
Arlington
16:46.59
51
76
Horne, James
12
Glacier Peak
16:47.11
52
77
Wynn, Riley
10
Peninsula
16:47.68
53
78
Stoops, Ben
10
Mercer Island
16:47.94
54
79
Bender, Sean
12
Mercer Island
16:49.16
55
80
Lanser, Alex
12
Bishop Blanchet
16:49.20
56
81
Bianchini, Chris
10
Glacier Peak
16:50.34
57
82
Fisher, Mykel
10
Bonney Lake
16:50.90
58
83
Muche, Surafel
9
Nathan Hale
16:52.40
59
84
Stringer, Nick
10
Glacier Peak
16:52.43
60
85
Gallatin, Nathan
12
Mercer Island
16:52.98
61
86
Erickson, Jordan
9
Everett
16:53.61
87
Yang, Benjamin
11
Edmonds-Woodway
16:53.70
62
88
Rothlisberger, Aaron
12
Hazen
16:54.28
63
89
Hanes, Keegan
10
Columbia River
16:54.90
64
90
Cornwell, Denali
11
Ballard
16:55.73
65
91
Carter, Sawyer
11
Glacier Peak
16:55.88
66
92
Reynolds, Devon
11
Bainbridge
16:55.88
93
Bailey, Elliot
11
Ballard
16:56.12
67
94
Kelly, Daniel
12
Central Kitsap
16:56.91
68
95
Vargas, Jesus
12
Hazen
16:57.25
69
96
Ripley, Isaac
12
Glacier Peak
16:57.77
70
97
Kiffe, Andrew
12
Kelso
16:58.16
98
Roberts, Matthew
9
Interlake
16:58.19
71
99
Oakenfold, Calvin
11
Nathan Hale
16:58.42
72
100
Spaulding, Richard
11
Ingraham
16:58.65
73
101
Burke, Darius
12
Shelton
16:58.74
102
Deshler, Kian
11
Nathan Hale
16:59.10
74
103
Council, Keegan
11
Peninsula
16:59.33
75
104
Bylund, Jack
10
Roosevelt
17:01.12
105
Andres, Antonio
12
Bishop Blanchet
17:02.29
76
106
Wenman, Cameron
9
Peninsula
17:03.14
77
107
Doran, Alex
12
Interlake
17:04.40
78
108
Glick, William
10
Bonney Lake
17:04.53
79
109
Manson, Graham
11
Hazen
17:05.55
80
110
Stiehl, Ian
9
Ingraham
17:06.20
81
111
Malyon, Jonathan
12
Interlake
17:06.80
82
112
Eslami, Noushyar
12
Edmonds-Woodway
17:08.42
83
113
Jorde, Erik
12
Central Kitsap
17:09.51
84
114
Dickman, Logan
11
Hazen
17:10.28
85
115
Bolte, Candler
9
Columbia River
17:11.45
86
116
Gill, Jeffrey
12
Glacier Peak
17:11.70
87
117
Cohoe, Blake
11
Peninsula
17:14.79
88
118
Kemp, Ian Van De
10
Bellevue
17:15.16
119
Hillier, Bennett
11
Bonney Lake
17:15.94
89
120
Olvera, David
11
Prairie
17:16.46
121
Halverson, Joseph
10
Bishop Blanchet
17:16.74
90
122
Jaeger, Garrett
11
Ballard
17:17.03
91
123
Bennett, Casey
9
Woodrow Wilson
17:18.51
124
McLeroy, Gavin
12
Bonney Lake
17:19.24
92
125
Wilson, Drew
9
Hazen
17:19.91
93
126
Schmidt, David
10
Ingraham
17:20.04
94
127
Boe, Ryan
12
Columbia River
17:22.52
95
128
Vogel, Osten
12
Peninsula
17:24.92
96
129
Aitken, Kyle
12
Edmonds-Woodway
17:25.85
97
130
McBurney, Tiger
11
Mercer Island
17:26.65
98
131
Tesfaghaber, Biniam
11
Edmonds-Woodway
17:29.98
99
132
Acero-Rosas, Eric
10
Arlington
17:30.83
100
133
Klinkman-Sinatra, Benj
Ballard
17:31.94
101
134
Voellger, Eric
11
Bonney Lake
17:36.49
102
135
Marcuson, Nathaniel
10
Peninsula
17:38.47
103
136
Tookey, Chuck
12
Nathan Hale
17:39.11
104
137
Engledow, Ryan
11
Bonney Lake
17:45.74
105
138
Smith, Caleb
12
Arlington
17:49.29
106
139
Monserate, Miguel
12
Interlake
17:49.31
107
140
Trujillo, Blake
11
Central Kitsap
17:52.03
108
141
Brosseau, Sam
11
Ingraham
17:53.21
109
142
Schaller, Carson
11
Columbia River
18:01.77
110
143
Blancas, Ruben
9
Columbia River
18:21.74
111
« Videos attached to Meet: »
Aaron Roe of Jackson won the 4A boys race at the 2014 WA state me
Alexis Redfield from Zillah won the 1A girls race at the 2014 WA
Andrea Masterson and Sophie Cantine went 1-2 for Lakeside in the
Boys 1A 5k XC – Washington WIAA Cross Country State Championshi
Boys 1B/2B 5k XC – Washington WIAA Cross Country State Champion
Boys 2A 5k XC - Washington WIAA State Cross Country Championships
Boys 3A 5k XC – Washington WIAA Cross Country State Championshi
Boys 4A 5k XC - Washington WIAA State Cross Country Championships
Chad Stevens from East Valley won the boys 2A race at the 2014 WA
Chandler Teigen from Asotin won the 1B/2B race at the 2014 WA sta
Emily Pettis from Sehome won the 2A girls race and led her team t
Girls 1A 5k XC – Washington WIAA Cross Country State Championsh
Girls 1B/2B 5k XC – Washington WIAA Cross Country State Champio
Girls 2A 5k XC - Washington WIAA State Cross Country Championship
Girls 3A 5k XC – Washington WIAA Cross Country State Championsh
Girls 4A 5k XC - Washington WIAA State Cross Country Championship
John Dressel of Mt. Spokane placed second in the WA 3A boys race
Lindsey Bradley of Richland won the 4A girls 2014 WA XC title - D
Ryan Clarke of Port Townsend won the Class 1A boys race at the 20
Tanner Anderson won the 2014 WA 3A race with a CR 14:32 - DyeStat
Tracy Melville from Lind-Ritzville-Sprague won the girls 1B/2B ra
Click here
for full results.
Hashtags
#tanner
#anderson
#dyestat
More videos
Boys Twilight Mile Elite Invitational - Nike Jesuit Twilight Relays 2015
Boys 3A 5k XC – Washington WIAA Cross Country State Championships 2014
0 shares:
Washington WIAA Cross Country State Championships
,
DyeStat.com
,
North Central High School Track & Field and Cross Country - Spokane, Washington
,
RunnerSpace.com
view all
0
likes:
2
comment(s)
graemes
why is the race video not posted? :/
0
·
Like
·
Reply
·
Nov 10th 2014, 3:08am
roenana
So very proud of you Tanner Anderson !
0
·
Like
·
Reply
·
Nov 10th 2014, 12:45am
History for Nike Elite - The Official home of the Nike Elite Program
Year
Videos
News
Photos
Blogs
2024
5
436
2023
157
41
297
2022
3
2019
79
2
441
2018
52
1
317
2017
90
2
327
2016
82
295
2015
74
2
512
2014
63
2
402
2013
20
115
2012
83
15
434
2011
102
4
688
2010
3
5
182
Show 10 more
Hashtags
#tanner
#anderson
#dyestat
18
17
16
15
14
13
Copyright © 2023 National Scholastic Athletics Foundation
Powered by
RunnerSpace